Zakaz stakingu może osłabić atrakcyjność Ethereum ETF: Bloomberg

Emitenci Ethereum ETF rezygnują ze stakingu w związku z obawami regulacyjnymi, potencjalnie zmniejszając zainteresowanie inwestorów w porównaniu do bezpośrednich inwestycji w Ether.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Proponowane fundusze ETF typu spot Ethereum stoją w obliczu wyzwań, ponieważ emitenci rezygnują z planów obstawiania z powodu obaw regulacyjnych.
  • Decyzja ta może zmniejszyć atrakcyjność tych funduszy w porównaniu z bezpośrednimi inwestycjami w Ethereum, które oferują nagrody za obstawianie.
  • Bez stakingu inwestorzy wolą bezpośrednie inwestycje w Ethereum od funduszy ETF.

Proponowane fundusze ETF typu spot Ethereum napotykają przeszkody, ponieważ emitenci, w tym Fidelity i Ark Investment, rezygnują z planów stakingu. Decyzja ta, podyktowana obawami regulacyjnymi, może zmniejszyć atrakcyjność tych funduszy w porównaniu z bezpośrednimi inwestycjami w Ether, które oferują nagrody za staking.

Usunięcie stakingu szkodzi atrakcyjności Ethereum ETF

Usunięcie planów stakingu z ETF-ów Ethereum może zmniejszyć ich atrakcyjność dla inwestorów. Staking jest kluczowym mechanizmem dla Ethereum i innych blockchainów typu proof-of-stake, umożliwiającym posiadaczom blokowanie depozytów kryptowalut w celu walidacji transakcji i zabezpieczenia sieci. W zamian stakerzy otrzymują nagrody, dodając dodatkową warstwę potencjału zysku. Bez tej opcji inwestorzy mogą uznać bezpośrednie inwestycje w Ethereum za bardziej lukratywne.

Brian Rudick, starszy strateg w GSR, podkreślił natychmiastowy koszt alternatywny posiadania Ether za pośrednictwem amerykańskiego funduszu ETF z powodu utraconych nagród za staking. Ponieważ fundusze ETF nie mogą oferować tych nagród za obstawianie, inwestorzy mogą woleć kupować Ether bezpośrednio na rynku kryptowalut. Preferencja ta może znacząco wpłynąć na rynek ETF i jego potencjalny wzrost.

Stanowisko SEC w sprawie stakingu odgrywa kluczową rolę w tym rozwoju. Staking budzi kontrowersje, ponieważ pozwala posiadaczom uzyskać zysk, co rodzi pytania o to, czy token powinien zostać sklasyfikowany jako papier wartościowy. Klasyfikacja ta mogłaby podlegać rygorystycznym przepisom amerykańskim. Wcześniej Kraken zapłacił 30 milionów dolarów, aby uregulować zarzuty SEC związane z jego usługami stakingu, podkreślając kontrolę regulacyjną, przed którą stoi staking.

Ayesha Kiani, dyrektor operacyjny MNNC Group, zwróciła uwagę, że staking Ether jest obecnie postrzegany jako bardziej papier wartościowy, ponieważ oferuje zyski. Ten punkt widzenia jest zgodny ze standardami SEC, wpływając na decyzje głównych emitentów ETF, takich jak Fidelity i VanEck. Dzięki stakingowi podmioty te mogą przyczynić się do zabezpieczenia łańcucha blokowego Ethereum, co jest straconą szansą dla znaczących graczy na wsparcie sieci.

Stabilność Ethereum zwiększona dzięki usunięciu planu stakingu

Wielu zwolenników branży postrzega usunięcie planów stakingu jako pozytywny aspekt decentralizacji. Leo Mizuhara, założyciel Hashnote, wyraził obawy dotyczące centralizacji sił w protokołach takich jak Ethereum. Zauważył, że stakowany Ether w ETF-ach mógł doprowadzić do centralizacji, podobnej do ilości Bitcoina (BTC) posiadanego obecnie przez Coinbase ze względu na fenomen ETF-ów.

Mizuhara dodał, że siły centralizujące mogą zdestabilizować protokół, jeśli pojawią się problemy. W związku z tym brak stakingu w ETF-ach może być korzystny dla stabilności Ethereum. Perspektywa ta jest zgodna z celami utrzymania zdecentralizowanego systemu finansowego wolnego od zależności od kilku pośredników.

Rudick z GSR powtórzył ten sentyment, sugerując, że brak obstawiania w funduszach ETF może chronić Ethereum przed długoterminowym przejęciem instytucjonalnym. Istnieje obawa, że jeśli ETF-y Ether odniosą taki sam sukces jak ETF-y Bitcoin, emitenci mogą zgromadzić duże ilości Etheru. Obecnie około 27% wszystkich dostępnych Etherów jest stakowanych, co wskazuje na delikatną równowagę w sieci.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours